Chcesz pracować za granicą?

Z nami znajdziesz pracę w Holandii, Belgii, Niemczech lub Szwajcarii!

Zarejestruj się

Praca za granicą

Ciekawostki Holandia

 • Kraj ten jest znany głównie z tulipanów, serów i wiatraków, a także z  liberalnego podejścia do związków homoseksualnych  i zażywania narkotyków, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że Holandia to państwo pełne ciekawostek i osobliwości.
 • Holandia jest jednym z mniejszych krajów, jednak najgęściej zaludnionym. Prawie 25% państwa znajduje się poniżej poziomu morza. W samym tylko Amsterdamie znajduje się 1281 mostów! Ciekawym jest również fakt, że Holandia zajmuje trzecie miejsce na świecie   w eksporcie produktów rolnych, i nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że powierzchnia tego kraju stanowi zaledwie 0,008% powierzchni świata.
 • Mało kto wie, iż Holendrzy są najwyższymi Europejczykami. Znane natomiast jest nam zamiłowanie mieszkańców tego kraju do jazdy rowerem, których to jest dwa razy więcej niż samochodów. Ponadto Holandia posiada ponad 15000 km dróg rowerowych.
 • Niezwykle osobliwym jest  sposób przekazywania uczniom wyników matur, a mianowicie odbywa się to w taki sposób, że nauczyciel dzwoni osobiście do każdego z abiturientów informując o tym czy zdał, czy też nie. Jeżeli  uczeń otrzymał wynik pozytywny na znak skończenia szkoły w oknie wywieszana jest flaga holenderska z plecakiem szkolnym. Ciekawe również mogą okazać się imiona noszone przez Holendów, ponieważ dziecko można nazwać niemalże każdym słowem, które nie jest obraźliwe i da się je zapisać alfabetem łacińskim.
 • Holandii Święty Mikołaj odwiedza dzieci w połowie listopada i nie przybywa do nich saniami w towarzystwie reniferów, ale… statkiem parowym w asyście Czarnych Piotrów i jeżdżąc na siwym koniu rozdaje dzieciom słodycze.
 • Holandii dziecko możemy nazwać praktycznie każdym słowem jako imię ( musi być tylko możliwe do zapisania łacińskim alfabetem i nie obelżywe).
 • Łyżwiarstwo to coś co każdy Holender ma zapisane w genach. Gdy tylko przyjdzie mróz Holender bierze wolne i idzie na kanały ślizgać się na “naturalnym lodzie” (natuurijs). Wokół łyżwiarstwa na naturalnym lodzie w tej mroźnej scenerii rozkładają się kramy z typowo holenderskimi zimowymi specjałami: Snert, koek i zopie

      Dni wolne w Holandii

       W ciągu całego roku w Holandii obchodzone jest łącznie siedem świąt i są to:

 • Nieuwsjaarsdag czyli Nowy Rok,
 • Pasen czyli Wielkanoc,
 • Koningsdag czyli Dzień Króla – w ten dzień są organizowane liczne festyny oraz targi,
 • Bevrijdingsdag Dzień Wyzwolenia,
 • Hemelvaart czyli Święto Wniebowstąpienia,
 • Pinksteren czyli Zielone Świątki,
 • Kerstmis czyli Boże Narodzenie.

Numer sofi - co to jest?

Przyjeżdżając do Holandii z zamiarem podjęcia legalnej pracy trzeba wyrobić sobie numer sofi. Numer sofi jest najważniejszym dokumentem który będzie nam potrzebny w Holandii, dlatego powinniśmy wyrobić go najszybciej jak to jest możliwe. Numer ten składa się z dziewięciu cyfr i jest odpowiednikiem naszego numer NIP, czyli służy do identyfikacji podatkowej. To właśnie dzięki numerowi sofi będziemy mogli podjąć legalną pracę, oraz założyć konto w banku.

Co potrzeba do wyrobienia numeru sofi?

W celu wyrobienia numeru sofi musisz okazać urzędnikowi swój dowód tożsamości - może to być dowód osobisty lub paszport, pamiętaj by dokument ten był ważny jeszcze przynajmniej przez trzy miesiące.

Jak wygląda procedura wyrobienia numeru sofi?

W celu wyrobienia numeru sofi musisz udać się do urzędu podatkowego w godzinach porannych, najlepiej pomiędzy 9, a 10 rano. W tych godzinach, mamy dużą szansę że zostaniemy obsłużeni od ręki, bez konieczności wcześniejszej rozmowy telefonicznej.

Na miejscu dostaniemy odpowiedni formularz, w którym musimy podać swoje imię, nazwisko oraz polski adres zamieszkania. Po około 10 minutach, otrzymujemy swój własny numer sofi.

Istotne informację o numerze sofi.

Numer sofi wyrabia się tylko raz i jest on ważny całe życie.

Wyrobienie numeru sofi jest darmowe.

Wyrobić numer sofi można jedynie osobiście - nie wierz żadnym pośrednikom.

W celu wyrobienia numeru sofi, nie jest potrzebna wcześniejsza rozmowa telefoniczna.

Do wyrobienia numeru sofi nie potrzebujesz holenderskiego meldunku, ani adresu zamieszkania.